ChAWAT
Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej
dyrygent - Joanna Korczago
Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie po kilkuletniej przerwie na prośbę studentów został reaktywowany we wrześniu 2013 roku.
Zespół tworzą w większości studenci i absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej. Młodzi i ambitni ludzie, z oddaniem realizujący pasję śpiewu zespołowego, małymi krokami rozpoczynają swoją przygodę z muzyką. Chociaż część chórzystów miała niegdyś styczność z edukacją w szkole muzycznej, dla większości przygoda z muzyką jest tylko jednym z hobby. Źródłem sukcesu jest ciężka praca, ale dzięki temu, że w zespole panuje bardzo dobra, sympatyczna atmosfera, spotkania oprócz doskonalenia warsztatu muzycznego stanowią sposobność do nawiązywania przyjacielskich więzi między śpiewakami.
W dotychczasowej krótkiej historii Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Uczelni. Wielokrotnie już tworzył oprawę muzyczną różnych uczelnianych uroczystości (m. in. Spotkania Wigilijnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z żołnierzami Wojska Polskiego). W lipcu 2014 roku, po zaledwie 9 miesiącach wspólnej pracy, zdobył II nagrodę oraz nagrodę Wojewody Świętokrzyskiego – Bożentyny Pałki-Koruby na I Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich Święty Krzyż w Kielcach, a w październiku srebrny dyplom na VI Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie. Dyrygentem Chóru jest mgr Joanna Korczago, a kształceniem techniki wokalnej chórzystów zajmuje się mgr Bogumiła Dziel-Wawrowska.
ChCMJPII
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II
dyrygent - Zofia Borkowska
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II to ponad 50 osób o różnych temperamentach, osobowościach, wykształceniu – 50 różnych historii tworzących jeden, wspólnie oddychający i brzmiący organizm. Co ich łączy?
Historia powstania Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II jest historią spotkania młodych ludzi, którzy w kwietniu 2005 roku postanowili, poprzez świadectwo swojego życia, ponieść dorobek nauczania Wielkiego Papieża Polaka. Muzyka jest dla nich „światowym językiem esperanto”, językiem porozumiewania z każdym napotkanym człowiekiem i niezawodnym sposobem uwrażliwiania społeczeństwa na piękno.
Chór angażuje się w różnorodne działania na rzecz lokalnych społeczności wierząc, że śpiew jest doskonałym sposobem na wszechstronny rozwój społeczny człowieka, pomaga pozbywać się barier, uczy pracy w grupie, odpowiedzialności, wzajemnej troski o dobro wspólne i siebie nawzajem. Dzięki warsztatom muzyki liturgicznej i uwielbieniowej prowadzonym w małych miejscowościach, wspiera rozwój chóralistyki polskiej.
Jego misja społeczna nie kończy się jednak na jednorazowych akcjach. Poprzez organizację corocznego projektu „PoKolędzie JP2”, chór nie tylko dociera z ciepłym przesłaniem kolęd do ludzi, którzy mogą czuć się osamotnieni i zapomniani, ale także współpracując z innymi chórami i scholami inspiruje do dzielenia się swoimi talentami i radością śpiewania na co dzień.
Ważnym elementem działalności chóru jest stałe dbanie o pamięć o swoim patronie Janie Pawle II, który tak mocno podkreślał rolę kultury w życiu narodu. Każda data szczególnie związana z pontyfikatem Papieża jest przywoływana poprzez specjalne koncerty, które pokazują, że jego przesłanie jest ciągle aktualne i żywe.
Chór wspiera swoim uczestnictwem liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, ma w swoim repertuarze zarówno ambitne dzieła muzyczne Mozarta, Verdiego, jak i muzykę rozrywkową. Śpiewa na międzynarodowych festiwalach, nie boi się wyzwań, ambitnie startuje w konkursach chóralnych zdobywa liczne nagrody w Polsce i za granicą.
Każdy chórzysta wyśpiewuje podczas roku chóralnego ponad 300 godzin prób i koncertów.
Zofia Borkowska – studiowała dyrygenturę chóralną w Warszawskiej Akademii Muzycznej i filozofię na UKSW. Dyrygowała podczas Europejskich Spotkań Młodych (Warszawa, Budapeszt, Paryż, Hamburg, Zagrzeb) oraz podczas Międzynarodowych Warsztatów Wokalnych w Iwieńcu na Białorusi (2006-2010). Brała udział w kursach dyrygenckich m.in. u Jana Łukaszewskiego czy Chifuru Matsubary. W 2009 r. jako jedna z 12 osób z całego świata została zakwalifikowana do prestiżowego konkursu młodych dyrygentów Eric Ericsson Award. Chórem Centrum Myśli Jana Pawła II dyryguje od momentu jego powstania (2006 r.). W tym czasie przygotowała chór do wielu wykonań i prawykonań dzieł wokalnych i wokalno-instrumentalnych.
KameLeon
Chór Kameralny „KameLeon” Akademii Leona Koźmińskiego
dyrygent - Katarzyna Maria Boniecka
Chór „KameLeon” działa od października 2005 roku. Tworzą go studenci i absolwenci Uczelni ALK oraz miłośnicy śpiewu chóralnego niezwiązani bezpośrednio z Uczelnią. Poziom wykonawczy Chóru został doceniony na konkursach w kraju i za granicą. Dyrygentem Chóru jest Katarzyna Maria Boniecka, absolwentka dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, uczestniczka Seminariów dla Dyrygentów przy Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym oraz Kursu mistrzowskiego dla Dyrygentów Chóralnych z Pasi Hyökki na Festiwalu VocalEspoo w Finlandii.
Instruktorem Chóru jest Anna Waligóra-Tarnowska, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, specjalności prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, logopedii i audiologii oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, uczestniczka Seminariów dla Dyrygentów przy Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym, kurator programu Śpiewająca Polska na terenie województwa mazowieckiego;
Osiągnięcia Chóru „KameLeon”:
- Srebrna Struna na XVI Małopolskim Konkursie Chórów O Złotą Strunę w Niepołomicach w 2014 r.
- Srebrny Dyplom na VIII Festiwalu Muzyki Chóralnej Mater Misericordiae w Ząbkach w 2013 r.
- Srebrny Dyplom na IV Mazowieckim Festiwalu Chórów Akademickich Vivat Academia w 2013 r.
- Złoty Medal na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Musica Religiosa w Ołomuńcu w Czechach w 2011 r.
- Złoty Dyplom na III Mazowieckim Festiwalu Chórów Akademickich Vivat Academia w 2011 r.
- Brązowy Dyplom na Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w 2010 r.
- Srebrny Dyplom na VI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat Sopot w 2010 r.
- II miejsce w kategorii chórów akademickich w III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł w 2009 r.
- Srebrny Dyplom na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie w 2009
- Brązowy Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Musica Sacra w Bratysławie na Słowacji w 2007 r.
- Srebrny Dyplom na I Mazowieckim Festiwalu Chórów Akademickich Vivat Academia w 2007 r.
- Nagranie płyty z polskimi kolędami w nowych, specjalnie przygotowanych dla tej publikacji, opracowaniach. Płyta wydana razem ze śpiewnikiem NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE KOLĘDY przez wydawnictwo Eurograf w 2006 r.
Chór ma na swoim koncie występy w Teatrze Muzycznym „Roma”, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyk Chopina i w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie oraz szereg koncertów tematycznych w różnych kościołach, instytutach i ośrodkach kultury w Warszawie, Krakowie, Sopocie, powiecie olsztyńskim, Warnie w Bułgarii, Bratysławie na Słowacji i w Ołomuńcu w Czechach, jak i oprawę muzyczną uroczystości na Uczelni. Chór aktywnie włącza się w życie kulturalne stolicy. W ostatnich latach brał, między innymi, udział w centralnych obchodach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, prezentował się na Royal Lazienki Music Festival i w ramach festiwalu Noc Pragi.
Więcej informacji o Chórze:
www.chorkameleon.art.pl
Strona na Facebooku :
KameLeon - Chamber Choir of the Kozminski University
CMUW
Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego
dyrygent - Andrzej Borzym
Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego istnieje od 1994 r. (pod obecną nazwą od 1997 r.), starając się nawiązać do średniowiecznej tradycji collegium musicum – akademickiego stowarzyszenia muzycznego, otwartego dla wszystkich osób związanych z uniwersytetem. Śpiewa a cappella muzykę polską – dawną i współczesną, utwory europejskie z różnych epok, kolędy z całego świata; dobrze czuje się także w repertuarze wokalno-instrumentalnym (Bach, Haendel, Hasse, Charpentier, Purcell, Mozart, Fauré). Wizytówką zespołu są Piosenki Starszych Panów, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, oraz piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, w aranżacjach Andrzeja Borzyma.
Chór występuje w Warszawie – na Uniwersytecie i nie tylko, bywa w całej Polsce, bierze udział w wielu ważnych imprezach muzycznych: Czwartkowe Spotkania Muzyczne w Filharmonii Narodowej, Bachin memoriam, Mazowsze w Koronie, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Universitas Cantat w Poznaniu, Muzyka w Sandomierzu, BACH 200 UW, Muzyka w zabytkach Chełmna. Dla Polskiego Radia wykonywał partię chóralną w przedstawieniach opery radiowej Macieja Małeckiego Balladyna w reżyserii Anny Seniuk. Występy telewizyjne to m.in. PiosenkiStarszych Panów dla TVP 3 Regionalnej, udział w Koncercie Jubileuszowym z okazji 50-lecia Telewizji Polskiej czy też finałowy koncert XXX Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry. Dyskografia chóru liczy 10 tytułów, w tym polskie i światowe prawykonania współczesnych utworów.
Zespół koncertował już w 14 krajach na 3 kontynentach, m.in. w Chile, Niemczech, Włoszech, Egipcie, Norwegii, na Litwie i Islandii, zaś w ostatnich latach w Macedonii (2012 – Festiwal Chóralny w Ochrydzie), Francji (2013 – Semaine Polonaise w Tuluzie) i Hiszpanii (2014 – Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny Canco Mediterrania w Lloret de Mar: trzy złote dyplomy i zwycięstwo w kategorii „muzyka popularna”). Dużą satysfakcję przynosi Collegium Musicum współpraca ze świetnymi orkiestrami – m.in. barokowymi zespołami Il Tempo, Concerto Polacco, Royal Baroque Ensemble, Polską Orkiestrą Radiową – oraz znakomitymi muzykami wszelkich stylów i specjalności: Adolfo Tanzi, Cristian Carrasco, Agata Sapiecha, Marek Toporowski, Olga Pasiecznik, Krzysztof Herdzin, Justyna Steczkowska, Zygmunt Kukla, Lilianna Stawarz, Wojciech Rajski, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, Magda Umer, Grzegorz Turnau, Henryk Miśkiewicz i wielu innych.
Andrzej Borzym w 1981 roku uzyskał dyplom na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego. W latach 1981-84 pracował w macierzystej uczelni, a następnie w sezonie 1983/84 pełnił funkcję asystenta kierownika artystycznego Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Był dyrygentem chóru Cantio Polonica (1984-89), Chóru Akademickiego UW (1989-99), Chóru Filharmonii w Las Palmas de Gran Canaria (1996-98), zaś od 1994 roku prowadzi Chór Kameralny Collegium Musicum UW. Jako instrumentalista współpracował z wieloma warszawskimi teatrami, a także z artystami związanymi z nurtem piosenki poetyckiej i aktorskiej (Elżbieta Wojnowska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski). Jest pedagogiem, kompozytorem i aranżerem, uhonorowanym m.in. Nagrodą Ministra Kultury RP oraz Medalem Uniwersytetu Warszawskiego.
Quadriclavio
Corale Quadriclavio (Bolonia)
dyrygent - Lorenzo Bizarri
Boloński chór Quadriclavio, założony w 1995 roku przez Francesco Scognamiglio i od 1998 prowadzony przez Lorenzo Bizzarriego jest chórem amatorskim wykonującym muzykę sakralną klasyczną i barokową.
Zawsze przywiązując dużą wagę do interpretacji i wykonania, chór Quadriclavio brał udział w rozmaitych imprezach muzycznych, między innymi w operach Cenerentola Rossiniego, Napój miłosny Donizettiego czy Cyganeria Pucciniego.
Chór Quadriclavio z powodzeniem występował za granicą (Praga 2006, Wiedeń 2007, Barcelona 2009, Belfort 2011, Lipsk 2014).
Dużym uznaniem cieszyło się wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena w grudniu 2008 roku z orkiestrą "Bruno Maderna".
W grudniu 2009 roku chór Quadriclavio wziął udział w światowym prawykonaniu utworu "Natività" Domenico Bartolucciego, w obecności samego autora.
W grudniu 2010 i 2011 chór dał dwa ważne koncerty na rzecz renowacji Bazyliki Santo Stefano w Bolonii.
W 2012 roku zespół wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Alta Pusteria i w kilku ważnych koncertach w Rzymie (Stabat Mater Rossiniego i Requiem Mozarta).
W grudniu 2013 roku chór wziął udział w koncercie na rzecz Szpitala Gesù Bambino w Auli Pawła VI w Watykanie, towarzysząc m.in. tenorowi Andrei Bocellemu.
Requiem Verdiego wykonano po raz pierwszy w 2013 roku w Viterbo, a następnie w Rzymie w kwietniu 2014 roku, oraz w Lipsku wraz z Chórem Opery w Lipsku w czerwcu 2014. Również w czerwcu chór Quadriclavio ponownie towarzyszył Andrei Bocellemu na gali z okazji 100 rocznicy CONI (Włoski Komitet Olimpijski), transmitowanej na żywo przez telewizję RAI1. 20 lipca wziął udział w wykonaniu Cavalleria Rusticana Mascagniego pod dyrekcją Placido Domingo, a 7 września w koncercie Celebrity Fight Night we Florencji dyrygowanym przez Zubina Mehtę.
ChAPW
Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej
dyrygent - Dariusz Zimnicki
Chór tworzą w większości studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej.
Działalność ChAPW to przede wszystkim nieustanne doskonalenie warsztatu wykonawczego znajdujące swoje odbicie w żmudnym zmierzaniu się z mniej lub bardziej popularnymi klejnotami z obfitej skarbnicy muzyki a cappella ostatnich dziesięcioleci. Z nie mniejszym zaangażowaniem zespół śpiewa dzieła uznanych mistrzów epok renesansu i romantyzmu, wzbogacając swój repertuar wielkimi formami wokalno - instrumentalnymi (m.in. ostatnio wykonywane: J. Brahms – Niemieckie requiem, G. Mahler II i VIII Symfonie, J. Haydn Msza nelsońska, W. A. Mozart Requiem, Msza Koronacyjna).
W ciągu 14 lat swojej działalności Chór miał okazję wielokrotnie występować na krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych, nierzadko plasując się w ścisłym gronie laureatów. Obecnie ChAPW śpiewa ponad 30 koncertów rocznie. Warto tu wspomnieć o regularnym udziale zespołu w prestiżowym cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli organizowanym pod auspicjami macierzystej uczelni, jak również koncertach na zaproszenie krajowych filharmonii i renomowanych festiwali oraz przedsięwzięciach z muzyką filmową.
ChAPW jest organizatorem Mazowieckiego Festiwalu Chórów Akademickich Vivat Academia.
Od 2004 roku dyrygentem chóru jest dr Dariusz Zimnicki. Kształceniem techniki wokalnej chórzystów zajmuje się Joanna Morawska. Ich pracę wspiera asystentka dyrygenta – Justyna Pakulak.
Ważniejsze osiągnięcia Chóru:
- 2015 Międzynarodowy festiwal pieśni pasyjnej w Szczecinie – Grand Prix
- 2014 43. Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat – Grand Prix
- 2013 Międzynarodowy festiwal Canco Mediterrania (Hiszpania) – I miejsce wkategorii muz. ludowej, I miejsce w kategorii muz. katalońskiej oraz II miejsce w kategorii muz. sakralnej
- 2012 Międzynarodowy festiwal Rybnicka jesień chóralna – Złoty dyplom oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu współczesnego
- 43. Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat – Grand Prix oraz nagroda nieoficjalnego jury festiwalu
- Międzynarodowy festiwal muzyki cerkiewnej Hajnówka – I miejsce w kategorii chórów amatorskich świeckich
- 2011 Ogólnopolski Konkurs Chóralny Cantio Lodziensis – I miejsce w kategorii chórów akademickich
- Międzynarodowy Festiwal Varsovia Cantat - I miejsce w kategorii chórów młodzieżowych
- Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej - II miejsce w kategorii chórów akademickich
- Ogólnopolski festiwal kolęd i pastorałek w Będzinie – I miejsce
- 2009 Ohrid Choir Festival (Macedonia) – I nagroda
- 2008 21st Sligo International Choral Festival (Irlandia) – finalista Grand Prix Final
- 2007 Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej - I miejsce w kategorii chórów akademickich
ChWFUW
Chór Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
dyrygent - Katarzyna Płońska
Chór Wydziału Fizyki UW powstał w roku 2006 z inicjatywy Pani Dziekan, prof. Teresy Rzący-Urban i działa jako organizacja studencka. Zrzesza studentów, doktorantów, absolwentów oraz pracowników Wydziału Fizyki, ale wśród chórzystów są także przedstawiciele innych kierunków. Od początku swojej działalności aktywnie uczestniczy w życiu Wydziału, tworząc oprawę muzyczną najważniejszych uroczystości, takich jak inauguracje, graduacje czy promocje doktorskie. Wraz z innymi chórami wydziałowymi, działającymi na Uniwersytecie Warszawskim organizuje doroczny koncert wiosenny Chóralne Akceleracje.
Katarzyna Płońska ukończyła studia magisterskie w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obecnie przygotowuje dysertację doktorską. Jest także absolwentką Dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Specjalista ETP (w dziale audio-video) w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych oraz kierownik artystyczny Zespołu Wokalnego Fonosynteza, poprzednio związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym (- Specjalista ds. Promocji) oraz Chórem Akademickim UW (- Instruktor). Z Chórem Wydziału Fizyki związana jest od początku jego istnienia.
ChWZUW
Chór Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
dyrygent - Joanna Dacko
Chór Wydziału Zarządzania powstał w listopadzie 2012 roku. Zespół tworzą studenci i absolwenci różnych kierunków studiów. Chór aktywnie uczestniczy w życiu akademickim wydziału, występując na uroczystościach z nim związanych. W ubiegłym roku zadebiutował na Chóralnych Akceleracjach. W repertuarze Chóru znajdują się opracowania polskiej muzyki ludowej, popularne utwory rozrywkowe i pieśni gospel.
Dyrygentką Chóru Wydziału Zarządzania jest Joanna Dacko, absolwentka dyrygentury chóralnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Podyplomowych Studiów Emisji Głosu Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
ChAUW
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
dyrygent - Irina Bogdanovich
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego to jeden z najstarszych zespołów akademickich w Polsce. Od 1921 roku skupia studentów i absolwentów UW oraz innych warszawskich uczelni wyższych.
Repertuar obejmuje szeroki wachlarz muzyki chóralnej a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne klasyczne oraz folklorystyczne, jak również wielkie formy wokalno-instrumentalne. W swoim dorobku Chór ma takie dzieła jak Requiem G. Verdiego oraz W.A. Mozarta, Carmina Burana C. Orffa, IX Symfonia L. van Beethovena, oratorium Juda Machabeusz G.F. Haendla oraz Mszę h-moll J.S. Bacha. Chór organizuje również własne projekty artystyczne.
Zespół wielokrotnie odnosił sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach. W ostatnim czasie zdobył I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka w Białymstoku (2010), Grand Prix i Rubinową Lutnię Turnieju Chórów Legnica Cantat (2011), a także nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Niszu (Serbia, 2012) oraz Brązowy Medal w kategorii muzyka klasyczna – chóry mieszane podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Busan (Korea Południowa, 2014).
W 2006 roku zespół został laureatem nagrody Fryderyka jako wykonawca Dies Irae M. Borkowskiego (płyta Baird, Łukaszewski, Błażewicz, Borkowski wyd. Musica Sacra 2006).
Chór wziął udział w ceremonii otwarcia EURO 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz nagrał 15 hymnów państw biorących udział w turnieju, które odtwarzano przed wszystkimi meczami zawodów. Wystąpił także podczas tegorocznej gali rozdania nagród Teraz Polska Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego z wiązanką przebojów zespołu Budka Suflera.
Zespół często koncertuje również za granicą odwiedzając takie kraje jak Włochy, Słowacja, Hiszpania, Węgry, Czarnogóra. W ostatnich latach był m.in. we Francji, w Portugalii na Litwie, Łotwie i Estonii, w Niemczech, Chorwacji, Serbii, Grecji oraz w Korei Południowej.
Kadrę instruktorską chóru tworzą: Joanna Dacko, Dariusz Maćkowiak i Maja Sadłowska. Zajęcia emisji głosu prowadzi Joanna Łukaszewska.