Dyrygent i kadra

Irina Bogdanovich - dyrygent

Irina Bogdanovich
dyrygent i kierownik artystyczny


Urodzona w Sankt Petersburgu, ukończyła z wyróżnieniem prestiżowe wydziały muzyczne w Moskwie (dyrygentura chóralna) oraz w Jekaterynburgu (fortepian).
Od 1999 roku mieszka w Polsce. W roku 2002 wygrała konkurs na stanowisko dyrygenta Chóru Akademickiego UW.
Od tego czasu poprowadziła zespół na 19 konkursach chóralnych w Polsce i za granicą, zdobywając m.in.: pięć nagród Grand Prix, cztery I miejsca, jedno II miejsce, cztery III miejsca, nagrodę za najlepsze wykonanie utworu zagranicznego, nagrodę za najlepsze wykonanie utworu XX‑wiecznego, trzy nagrody indywidualne dla dyrygenta, nagrodę Fryderyka za udział w nagraniu płyty Baird, Łukaszewski, Błażewicz, Borkowski.
Obok rozbudowanego repertuaru a cappella prowadzi też dzieła orkiestrowe.
Z najważniejszych wykonań warto wymienić: Requiem Verdiego, Mszę h-moll Bacha, Missa Cellensis, Mszę Nelsońską i Stworzenie świata Haydna, Stabat Mater Szymanowskiego, Poulenca i Dvořáka, Aleksandra Newskiego Prokofiewa.
Występuje również jako pianistka, a także podejmuje się działań naukowo-edukacyjnych. Od 2007 roku prowadzi koncerty dla dzieci podczas festiwali: Ogrody Muzyczne, Szalone Dni Muzyki La Folle Journée oraz Smykofonia.
Komponuje muzykę do filmów. Świteź w reżyserii Kamila Polaka i Przedtem, potem w reżyserii Edyty Sewruk na międzynarodowych festiwalach zdobyły łącznie ponad 25 nagród.
Od 2006 roku jest członkiem Akademii Fonograficznej..